Kniha, která se nebojí jít až na dřeň

Markéta Biri Lexová


S Maky se známe už tááák dlouho... Když jsme ještě jako studentky geologie brázdily příkré svahy Jeseníků, obě ztracené v záplavě vrás a kliváží, doktorát a diplomka v nedhohlednu, taková situace vás stmelí. Já jsem u geologie zůstala, zatímco Maky se vydala cestou Zdravých měst. Ale pořád o sobě víme. Z povzdálí sleduji její neuvěřitelnou sílu stavět se k životu čelem, ačkoliv jí rozdává rány hlava nehlava.

Back to the Roots je moje srdcovka. Taky mě to táhne ke kořenům. Asi proto jsem zakotvila v Africe, protože tady jsou ty kořeny víc než hmatatelné 🙂 Letos se Maky vydala svou vlastní cestou. Prostě jen ona, její knížky, poBytí, Cesta k sobě. S radostí Maky ve veškerém jejím počínání podporuju, protože i ona mi stojí za zády a laskavě mě pohání vpřed.

V prosinci 2021 jsem měla tu čest být součástí úspěšné "best ever" hithitové kampaně na její první tištěnou knihu Ostrov. Knížka vyjde v březnu 2022 a vy teď máte možnost koupit si ji v předprodeji přímo na Markétiných stránkách.

 


Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jaký je Ostrov?

Drsný, poetický, strastiplný a skýtající naději. Klouzající po tušitelné hranici mezi realitou a snem. Ostrov. Cesta za světlem do temných hlubin duše hlavní hrdinky Ester. Každý z nás se v ní tak trochu najde. Když jsme se narodili, přesně jsme věděli, proč tu jsme. Naše duše svítila na všechny kolem. Uzlíček lásky. Jenže postupně se to nějak zvrtlo. Kdo z nás nikdy neměl pocit, že se sám sobě ztrácí?

Život je ale fikaný a hází nám do cesty rafinované překážky, abychom se zbavili nedůležitého a to ušmudlané světýlko pěkně vyšůrovali. Aby mohlo svítit na Cestu nejen nám, ale hlavně těm ostatním. Přelez, přeskoč, ale nepodlez! A hlavně to nijak neobcházej, nebo se nedejbože nevracej. Ty překážky jsou požehnání, i když se občas podobají peklu. Vedou nás totiž přímou zkratkou k naší podstatě.

Maky těch životních kopanců dostala pěknou nadílku. Ostrov není knížka s úsměvem napsaná u odpolední kávičky. Vznikl z velké bolesti a přerodil se v ohromnou sílu. Ostrov je dar, který nám bude svítit na Cestu, až se zase budeme ztrácet ve svých hlubinách.